Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?


(14) (5)
Ad Soyad Recep Tayyip Erdoğan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 70 (1954-02-26)
Boyu 1.85
Kilosu 76 KG
Burcu Balık
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Marmara Üniversitesi
Eşi Emine Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Rizeli'dir. İlk öğretim eğitimini Kasımpaşa Piyale İlkokulu’nda, orta öğretim eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde okumuş ve bölümünden başarı ile mezun olmuştur.  

Siyasete ilgisi olan Erdoğan, 1976 senesinde Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olarak seçilmiş ve böylelikle siyasete atılmıştır. Ardından bu yolda ilerlemek isteyerek 1984 senesinde Refah Partisi’nden Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevine ve 1985 yılında da Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Başarıları ve azmi ile 1994 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Erdoğan, 6 Aralık 1997 senesinde Siirt ilinde organize edilmiş olan bir açık hava toplantısında okumuş olduğu ve1994 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından çıkartılan fakat kim tarafından değiştirildiği bilinmeyen ‘Asker Duası’ adlı şiirin Ziya Gökalp’e ait olduğunu iddia etmesi sebebiyle kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi sona erdirilmiştir.  

Söz konusu durum sebebiyle 26 Mart 1999 tarihinde Kırklareli’nde yer alan Pınarhisar Cezaevi’ne girmiş ve cezasının tamamlanması ile 24 Temmuz 1999 günü tahliye edilmiştir.  

Fazilet Partisi’nin kapatılma kararının hemen sonrasında partiden geriye bağımsız kalan milletvekillerinin iki farklı kanat olarak ‘gelenekçiler’ ve ‘yenilikçiler’ olarak ayrılması üzerine ‘Milli Görüşçü’ olanlar Recai Kutan genel başkanlığı ile 20 Temmuz 2001 yılında Saadet Partisi ve ‘değişimci’ olanlar da Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığında 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi kurulmuştur. 3 Kasım 2002 seçimlerinde de %34,29 oy oranı ile birinci seçilen AK Parti olmuştur. Fakat Erdoğan, siyasi yasak sürecinde bulunması sebebiyle seçimlere girememiştir ve milletvekili seçilememiştir.  

58’inci Hükümet’in Abdullah Gül başbakanlığı ile kurulmasının ardından ise Erdoğan için siyasi yasak kaldırılması ile ilgili yasa teklifi sunulmuş ve CHP desteğiyle de söz konusu yasa kabul edilmiştir. Fakat dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasanın öznel, somut ve kişisel olması sebebiyle kararı veto etmiştir.  

Sonrasında alınan karar ile aynı yasa değişime uğramadan tekrar meclise sunulmuş, kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Sezer’in de onayından geçmiştir. Böylece milletvekili adayı olmaya hak kazanan Erdoğan, Siirt milletvekili olan Fadıl Akgündüz’ün görevinin düşürülmüş olmasının sonrasında, AK Parti’nin ilk sırada yer alan adayı Mervan Gül’ün adaylıktan çekilme kararının ardından, Siirt seçimlerine ikinci aday şeklinde girerek %85 oranla kazanmıştır.  

Milletvekili olan Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül’ün başbakanlıktan istifa etme kararı almıştır. Erdoğan başkanlığında kurulan 59. Hükümet ile de Erdoğan 15 Mart 2003 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuştur.  

22 Temmuz 2007 yılında tekrar yapılan seçimlerle ise %46.6 oy alan ve toplamda 341 milletvekili çıkaran Erdoğan, tekrar Başbakanlık koltuğundaki yerini almıştır. 12 Haziran 2011 tarihinde üçüncü kez hükümet kurma yetkisi alan Erdoğan, 28 Ağustos 2014 senesinde Gül’ün süresinin durması sebebiyle de Türkiye’nin seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.  

Balık burcu özellikleri taşıyan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’inci Cumhurbaşkanı, 1.85 metre uzunlukta ve 95 kilogram ağırlıktadır.  

Çocukları

1- Ahmet Burak Erdoğan

2- Sümeyye Erdoğan

3- Esra Erdoğan

4- Necmettin Bilal Erdoğan

23 Mart 2020 Pazartesi 01:13 - 02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:36

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Recep Tayyip Erdoğan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 70 (1954-02-26)
Boyu 1.85
Kilosu 76 KG
Burcu Balık
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Marmara Üniversitesi
Eşi Emine Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler