Berat Albayrak Kimdir?


(1) (0)
Ad Soyad Berat Albayrak
Meslek Siyasetçi
Yaşı 46 (1978-01-01)
Boyu 1.78
Kilosu 71 KG
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü
Eşi Esra Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Berat Albayrak, 1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kökeni Trabzon Dernekpazarı ilçesinin Yenice Köyü’ne dayanmaktadır ve babasının adı Sadık Albayrak’tır.  

Orta öğretim eğitimini Özel Fatih Koleji’nde tamamlamış ve yüksek öğretim eğitimi için İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü tercih etmiştir. Eğitimine yurt dışında devam etme kararı alarak, New York’taki Pace Üniversitesi’nde ‘İşletme Yönetimi’ alanında yüksek lisans yapmıştır.  

Eğitiminin ardından 1996 yılında çalışma hayatına başlamış ve 1999 yılında profesyonel olarak görev üstlenmeye başlamıştır.  

Çalık Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde birden fazla görevde yer alan Albayrak, 2002 yılında Çalık Holding’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ofisinde ‘Finans Direktörlüğü’nü üstlenmiştir. Yüksek lisans eğitimini de bu dönemde yapmıştır.

Amerika’dan 2006 yılında Türkiye’ye dönüş kararı alarak, aynı holdingin ‘Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı’ görevine atanmasından 1 yıl sonra da Çalık Holding Genel Müdürü olmuştur.  

Grup içi firmalarda da ‘Yönetim Kurulu Üyesi’ olarak yer alan Berat Albayrak, Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını yapmış, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine de tez hazırlamıştır.  

Özel sektörden 2013 yılında ayrılma kararı alan Berat Albayrak, Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev almış ve ‘Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Finansman’ alanında da ders vermiştir.  

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev alan Berat Albayrak, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. 1 Kasım genel seçimlerinin ardından da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirilmiştir.  

Görevine Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümette devam eden Albayrak, 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’nda kabulü sağlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2018 Genel Seçimleri sonrasında 66. Hükümette ‘Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’ görevine atanmıştır. 8 Kasım 2020 tarihinde ise bu görevinden istifa etmiştir.
 
Albayrak, 2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten de 3 çocuk sahibi olmuştur.  

Oğlak burcu özelliklerine sahip olan Berat Albayrak, 1.78 metre uzunlukta ve 71 kilogram ağırlıktadır.  

05 Haziran 2020 Cuma 23:07 - 16 Aralık 2020 Çarşamba 13:26

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Berat Albayrak
Meslek Siyasetçi
Yaşı 46 (1978-01-01)
Boyu 1.78
Kilosu 71 KG
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü
Eşi Esra Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler