Barış Atay Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Barış Atay
Meslek Siyasetçi
Yaşı 42 (1981-09-22)
Boyu 1,85
Kilosu 81 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Beste Sultan Kasapoğulları
Sevgilisi -
Doğum Yeri Almanya

Biyografi

Barış Atay Mengüllüoğlu, Seyfeddin ve Nihal çiftinin çocukları olarak 22 Eylül 1981 tarihinde Almanya’nın Wilhelmshaven şehrinde dünyaya gelmiştir. Mengüllüoğlu soyadını kullanmamaktadır.  

İlköğretim ve orta öğretim eğitimini Antakya’da tamamlayan Atay, yüksek öğretimine 1999 yılında Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde başlamıştır. Fakat okulunu 2003 yılında bırakma kararı almış ve oyunculuğa olan ilgisi sebebiyle 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girmeye karar vermiştir. Eğitimini 2009 yılında başarıyla tamamlayan Atay, çok sayıda tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema filmlerinde de yer almıştır. Beyaz perdede de seyirci karşısına çıkan oyuncu, ‘Kavuk’ ve ‘Zincirbozan’ adlı sinema filmlerinde de yer almıştır.  

‘Hacı’ ve ‘Şöhret’ isimli dizilerde de yer alan oyuncu, asıl ününü ‘Arka Sıradakiler’ isimli televizyon dizisi ile edinmiştir. Dizide ‘Saffet’ karakterine hayat vermiş ve burada büyük bir hayran kitlesi de edinmiştir. Ayrıca Oyuncular Sendikasının da kurucu üyeleri arasında da yer almıştır.  

Barikat Filmi’nin ve Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun kuruculuğunu üstlenen Barış Atay, sonrasında siyasete atılma kararı almıştır.

8 Mart 2013 tarihinde Beste Sultan Kasapoğulları ile dünya evine giren Atay’ın bu evlilikten bir de çocuğu dünyaya gelmiştir.  

Evlendiği yıl 22 Kasım günü Redhack soruşturması çerçevesinde emniyet güçleri tarafından gözaltına alınmış ve 3 günün ardından ise serbest bırakılmasına karar verilmiştir.  

Barış Atay, 2018 yılındaki Türkiye Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmuş ve 24 Haziran 2018 seçimlerinin sonucunda Hatay milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.  

Milletvekili olduğu yıl 11 Ekim günü HDP’den ayrılarak Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçmiş ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kurucu Meclisi Üyesi olmuştur.  

Başak burcu özelliklerine sahip olan Barış Atay, 1.85 metre uzunlukta ve 81 kilogram ağırlıktadır.  

15 Aralık 2020 Salı 20:15

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Barış Atay
Meslek Siyasetçi
Yaşı 42 (1981-09-22)
Boyu 1,85
Kilosu 81 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Beste Sultan Kasapoğulları
Sevgilisi -
Doğum Yeri Almanya
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler