Ruhsar Pekcan Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Ruhsar Pekcan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 66 (1958-01-01)
Boyu -
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Hasan Pekcan
Sevgilisi -
Doğum Yeri Manisa

Biyografi

Ruhsar Pekcan, 1958 yılında Manisa’nın Demirci isimli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde tamamlamıştır.  

Eğitimine aynı okulda devam etme kararı alan Ruhsar Pekcan, yüksek lisansını da Elektrik Fakültesi’nde yapmıştır.  

Eğitimini tamamlamanın ardından 1981 yılında çalışma hayatına başlayan Pekcan, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda (TSKB) çalışmaya başlamıştır.  

‘İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü’ kurucu üyesi olan Pekcan, ‘IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler’ ve ‘IWEC Global Ambasador’ olarak seçilmiştir ve 2012 yılında da bu dalda ödül almaya layık görülmüştür.  

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdüren başarılı girişimci, özel sektörde yer alan çok sayıda firmada da çeşitli görevler üstlenmiştir.  

Edindiği görevlerin ardından üstün başarısı üzerine ‘Genel Müdür’ ve ‘Yönetim Kurulu’ üyesi olarak da çalışmaya devam etmiştir.  

İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenen Ruhsar Pekcan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ile Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği gibi görevlerde de yer almıştır.  

Başarılı iş insanı, altyapı projelerine içme suyu, sulama, petrol ve doğal gaz boruları, santrallere elektromekanik aksam temin etmekte olan ‘Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd.Şti’ne kurucu ortak olarak atanmış ve şirketteki ‘Yönetici Müdürlüğü’ görevine getirilmiştir.

9 Temmuz 2018 tarihinde ‘Türkiye Ticaret Bakanlığı’ görevine atanan Pekcan, Zehra Zümrüt Selçuk ile yeni hükümetteki iki kadın bakandan birisi olmuştur.  Günümüzde de Ticaret Bakanı görevini sürdürmektedir.

İş hayatındaki başarısı ile bilinen Ruhsar Pekcan, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Ayrıca Hasan Pekcan ile evli ve 2 de çocuk sahibidir.  

15 Aralık 2020 Salı 12:36

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Ruhsar Pekcan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 66 (1958-01-01)
Boyu -
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Hasan Pekcan
Sevgilisi -
Doğum Yeri Manisa
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler