Mehmet Özhaseki Kimdir?


(2) (0)
Ad Soyad Mehmet Özhaseki
Meslek Siyasetçi
Yaşı 66 (1957-05-27)
Boyu -
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Neşe Özhaseki
Sevgilisi -
Doğum Yeri Kayseri

Biyografi

Mehmet Özhaseki, 27 Mayıs 1957 tarihinde Kemal ve Şükran çiftinin çocukları olarak Kayseri’de doğmuştur. İlköğretim ve orta öğretim eğitimini doğduğu şehirde tamamlamış ve yüksek öğretim eğitimi için başkent Ankara’ya gitme kararı almıştır.  

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Özhaseki, üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve sonra tekrar sınava girerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmeyi başarmıştır.  

Okulundan başarıyla mezun oluşunun ardından, avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yapmış olsa da çalışma hayatına bu meslek ile devam etmemiştir. 

Tekstil alanında iş yapmakta olan aile şirketinin başına geçen Özhaseki, 1994 yılına kadar da tekstil ticareti ile ilgilenmiştir.  

1980 ve 1990 yılları arasında sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldıktan sonra, Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış ayları için yakacak fonu gibi çeşitli çalışma alanlarının da içerisinde yer almıştır.  

Sonrasında siyasete atılma kararı alan Mehmet Özhaseki, 27 Mart 1994 Mahalli Seçimlerinde, ‘Melikgazi Belediye Başkanlığı’ görevi için aday olmuş ve seçimi de kazanmıştır. Başarısı üzerine 4 sene sonrasında 23 Haziran 1998 tarihinde de ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ görevine getirilmiştir.  

19 Nisan 1999 Yerel Seçimlerinde tekrar ‘Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ koltuğuna oturan başarılı siyasetçi, 28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde de %70.2 gibi rekor bir oy elde etmeyi başarmış ve 3’üncü defa ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ olmuştur.  

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde de adaylığını koyan siyasetçi, %60’larda bir oy oranı elde etmeyi başararak, 5’inci kez ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ görevini üstlenmiştir. Ayrıca bu başarısı ile 5 kez art arda Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri şehrinin siyasi tarihinde de bir ilke imza atmıştır.  

Mehmet Özhaseki, Büyükşehir il, ilçe ve belde belediyeleri içerisinde 350’den fazlasının üyesi olmuştur. Ve 2004 - 2011 yılları aralığında da Tarihi Kentler Birliği’nin ‘Başkanlık’ görevinde yer almıştır. TKB’nin yurtiçi ve yurtdışında da kurumsal kimlik kazanması konusunda büyük bir başarıya imza atan Özhaseki, Türkiye’de de çok sayıda eserin tekrar hayata kazandırılması yönünde büyük bir rol oynamıştır.  

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi’nde devam etme kararı alan Belediye Başkanı, 10 Şubat 2015 tarihi itibariyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ise istifa etmiştir.  

AK Parti milletvekilliğine adaylığını koyan siyasetçi, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilmiş olan genel seçimlerde de 25. Dönem ‘Kayseri Milletvekili’ olarak seçilmiştir.  

Aynı yıl 12 Eylül günü düzenlenen AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin sonrasında da yenilenmiş olan parti vitrininde ‘AK Parti Genel Başkan Yardımcısı’ ve ‘Yerel Yönetimler Başkanı’ görevlerine getirilmiştir. 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen seçimlerde 26. Dönem Kayseri Milletvekili olmuş, 24 Mayıs 2016 tarihinde ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ görevine getirilmiş, bu görevini de 9 Temmuz 2018 tarihine kadar sürdürmüştür.  

Çok iyi derecede İngilizce ve Arapça konuşabilen eski bakan, 2019 Türkiye Yerel Seçimlerinde de AK Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday gösterilmiş fakat Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mansur Yavaş’ın ardından ikinci sırada gelerek kazanamamıştır.  

Mehmet Özhaseki 1982 yılında Neşe Özhaseki ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten 4 de çocuk sahibi olmuştur.  

10 Aralık 2020 Perşembe 16:50

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Mehmet Özhaseki
Meslek Siyasetçi
Yaşı 66 (1957-05-27)
Boyu -
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Neşe Özhaseki
Sevgilisi -
Doğum Yeri Kayseri
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler