Fatih Portakal Kimdir?


(3) (2)
Ad Soyad Fatih Portakal
Meslek Sunucu
Yaşı 56 (1968-02-02)
Boyu 1.80
Kilosu 79 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Üniversitesi
Eşi Armağan Portakal
Doğum Yeri Aydın

Biyografi

Fatih Portakal, 2 Şubat 1968 günü Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğmuştur. İlköğretim eğitimini doğduğu yerde tamamlamış ve orta öğretim eğitimi için İzmir’e gitmiştir.  

İzmir Atatürk Lisesi’nden başarıyla mezun olmuş ve yüksek öğretim eğitimi için İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İngilizce İşletme Bölümü’nü tercih etmiştir. 1994 yılında yüksek lisans eğitimi görmek adına Avustralya’ya gitmiş, burada ayrıca yabancı dilini de geliştirmiş, eğitiminin ardından ise bir dönem restoran işletmiştir.  

Türkiye’ye 1997 yılında dönüş yapan Portakal, geldiği yıl Star Tv’de muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. 6 ay kadar bir süre maaş almadan çalışmış ve sonrasında kanalın kadrolu elemanlarından biri olmayı başarmıştır. Bu yıllarda Armağan Toper ile de dünya evine girmiştir.

Kanalda yönetim koltuğunda yaşanan değişiklik sebebiyle işten çıkartıldıktan sonra, İzmir’de ajans muhabirliği görevine devam etmiştir. Balık restoranı açma planları yaparken Mehmet Ali Birand tarafından Kanal D’ya davet edilmiş ve muhabirlik yapmaya kaldığı yerden devam etmiştir.  

Muhabirliğin yanı sıra radyo ve televizyon alanında da kendini geliştiren Portakal, 8 ay boyunca Best FM radyo kanalında ‘Fatih Portakal’la Konuşan Türkiye’ isimli programı hazırlamış ve sunuculuk görevini üstlenmiştir.  

2009 ve 2010 yılları aralığında da Kanal D ekranlarında ‘Ne Yapmalı’ adlı programın sunuculuk görevinde yer almış ve öte yandan CNN Türk ekranlarında ‘Seçim Çadırı ve Sokak Tv’ isimli canlı yayınlar da gerçekleştirmiştir.  

2010 yılının Mayıs ayında İrfan Değirmenci’den teklif alarak Fox’a geçiş yapan başarılı gazeteci, 2010 ve 2013 yılları aralığında sabahları ‘Çalar Saat’ isimli haber programını sunmuştur. Sonrasında aynı kanalın Ana Haber Bülteni’ne geçiş yaparak, yerini İsmail Küçükkaya’ya bırakmıştır.  

Her Cuma günü gece yarılarında ‘Fatih Portakal’la Türkiye’nin Trendleri’ isimli programı yapmaya başlayan başarılı gazeteci, 43’üncü Altın Kelebek Ödülleri’nde de ‘En İyi Erkek Haber Sunucusu’ ödülünü almaya layık görülmüştür.  

Tecrübelerini paylaşmak adına 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak da çalışan Fatih Portakal, 4’üncü sınıf öğrencilerine ‘Araştırmacı Gazetecilik’ isimli dersi vermiştir.

Eş: Armağan Portakal (e. 1997)

Ödüller: Altın Kelebek En İyi Erkek Haber Sunucusu (2016)

22 Nisan 2020 Çarşamba 22:40 - 02 Mayıs 2020 Cumartesi 17:02

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Fatih Portakal
Meslek Sunucu
Yaşı 56 (1968-02-02)
Boyu 1.80
Kilosu 79 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Üniversitesi
Eşi Armağan Portakal
Doğum Yeri Aydın
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler