Ziya Selçuk Kimdir?


(1) (0)
Ad soyad Ziya Selçuk
Meslek Siyasetçi
Yaşı 59 (1961-05-01)
Boyu 1.90
Kilosu 84 KG
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Eşi Rana Selçuk
Doğum Yeri Ankara

Biyografi

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamlamıştır. Eğitimine devam etme kararı alarak yüksek lisansını da aynı okulda ‘Gelişim Psikolojisi’ alanında yapmıştır.  

Akademik kariyerine devam etme kararı alan Ziya Selçuk, doktorasını Hacettepe Üniversitesi’nde ‘Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik’ alanında tamamlamıştır. Ayrıca Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ‘Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak da yer almıştır.  

Öğretim görevlisi oluşunun ardından kendini geliştirmeye devam ederek ‘Doçent’ ve ‘Profesör’ unvanlarını başarıyla almayı başarmış ve çeşitli özel eğitim kurumlarının da kuruluşlarına imza atmıştır.  

TED Üniversitesi’nin kurucusu olan Selçuk, beraberinde Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı görevinde de yer almaktadır. Özellikle de müfredat ile ilgili reformu ile büyük bir ses getirmeyi de başarmış, bu başarısı üzerine 2003 ve 2008 yılları aralığında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı olmuştur. 

Ayrıca Özel Maya Okulları’nda da kurucu olan Prof. Dr. Ziya Selçuk, çeşitli alanlarda da araştırma yaparak büyük başarılara imza atmıştır.  

Araştırma konuları arasında özellikle davranış gözlemi, Rehberlik, iletişim, öğrenme, gelişim ve mizaç yer almaktadır. İnsan İlişkilerinden Kendini Açma, Gelişim ve Öğrenme, Okul Deneyimi ve Uygulama, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar, Sınıf İçi Rehberlik Uygulaması isimlerinde kitaplar da yazmıştır.  

Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra, TUBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyeliği de bulunmaktadır.  

Evli ve 3 çocuk babası olan Ziya Selçuk, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ‘Milli Eğitim Bakanı’ olarak atanmıştır. 

Görev: Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı şu tarihten beri: 2018

Çocuklar: Şahika Selçuk, Yusuf Selçuk

Kardeşleri: Oktay Selçuk

13 Mayıs 2020 Çarşamba 15:39 - 14 Mayıs 2020 Perşembe 04:05

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad soyad Ziya Selçuk
Meslek Siyasetçi
Yaşı 59 (1961-05-01)
Boyu 1.90
Kilosu 84 KG
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Eşi Rana Selçuk
Doğum Yeri Ankara
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler