Orhan Gencebay Kimdir?


(2) (1)
Ad Soyad Orhan Gencebay
Meslek Sanatçı
Yaşı 79 (1944-08-04)
Boyu 1,73
Kilosu 68 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Sevim Emre
Sevgilisi -
Doğum Yeri Samsun

Biyografi

Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiştir. Asıl soyadı ‘Kencebay’ olarak bilinmektedir.  

Henüz 6 yaşında iken müzikle ilgilenmeye başlayan sanatçı, Rus konservatuvarı eğitimi almış ve başarıyla da mezun olmuştur. Aslen Kırım göçmeni bir opera sanatçısı olan Emin Tarakçı’dan keman ve mandolin dersleri alan Gencebay, 7 yaşında ise bağlama öğrenmiştir. Aynı yaşlarda Türk Halk Müziği eğitimi de almış ve ilk beste çalışmasını 10 yaşında ‘Kara Kaşlı Esmerdi Kimbilir Kimi Sevdi’ isimli eserle yapmıştır.  

Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimini 13 yaşında alan sanatçı, ilköğretim ve orta öğretim eğitimi aldığı yıllarda, Samsun, İstanbul ve Edirne musiki cemiyetlerinde yaylı tambur çalmıştır. Ayrıca THM cemiyetlerinde de bağlama çalarak kendini geliştirmiştir.  

Hem İstanbul hem de Samsun’da halk evlerinin kuruculuğunu da üstlenen Orhan Gencebay, açmış olduğu müzik dershanelerinde de öğretmen olarak çalışmıştır.  

Bağlama üstadı olarak bilinen Bayram Aracı’dan çocukluk döneminde çok fazla etkilenen sanatçı, hayranlığı nedeniyle küçük yaşlarda ‘Bayram’ olarak anılmıştır.  

Profesyonel anlamda ilk bestesini 14 yaşında ‘Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin’ ismiyle yapmış ve 16 yaşından sonra da Rock ve caz müzik tarzları ile ilgilenmeye başlamıştır.  

İstanbul’a geldikten sonra ilk ismi Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarına giren Gencebay, bir dönem burada icra heyetinde yer almıştır. Batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda da tenor saksafon çalan sanatçı, 1964 yılında TRT Ankara Radyosu sınavına girmiş ve yüksek bir puan alarak başarı göstermiş olsa da sınavda usulsüzlük olduğu iddia edilerek sınav iptal edilmiştir.  

Bu üzücü olayın ardından müzik alanındaki çalışmalarına ara verme kararı alan Orhan Gencebay, vatani görevini yapmak amacıyla İstanbul’a gitmiştir. Ve Heybeliada’da bahriyeli olarak askerlik yaptığı dönemde ayrıca merasim bölüğü bandosunda da çalmaya devam etmiştir.  

1966 yılında tekrar TRT İstanbul Radyosu sınavına giren sanatçı, bu sınavı da kazanmış, aynı sene ülke çapında gerçekleşen bağlama çalma yarışmasında da Arif Sağ ve Cinuçen Tanrıkorur ile derece almaya layık görülmüştür.  

10 ay boyunca bağlama sanatçılığını TRT İstanbul Radyosu’nda yapan sanatçı, 1967 yılında ise ayrılık kararı almıştır. Bunun sebebini ise TRT kurumunun müzikal anlayışı meselesinde ilerlemeyeceği ve özgür olmayacağı düşüncesi olarak belirtmiştir.  

Ayrılışının ardından Arif Sağ ile beraber 1966 ve 1968 yılları arasında bağlama çalan başarılı sanatçı, Gülden Karaböcek, Muzaffer Akgün, Yıldız Tezcan, Şükran Ay, Nuri Sesigüzel, Ahmet Sezgin gibi çok sayıda sanatçı ile de çalışmıştır.  

1974 yılında eski ‘Türkiye Güzeli’ ve Avrupa 4. güzeli olan oyuncu Sevim Emre ile dünya evine giren sanatçı, Kızılırmak, Ana, Kuyu, Karakoyun gibi Türk filmlerinde de müzik direktörlüğü yapmıştır.

Gencebay, Neşet Ertaş, Erkin Koray, İsmet Sıral, Abdullah Nail Bayşu, Ömer Faruk Tekbilek, Burhan Tonguç, Vedat Yıldırımbora, Özer Şenay gibi isimlerle de bir araya gelerek müzik yapmıştır.  

Gönül Bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Ağlıyorum Yana Yana, Neredesin Leylâm isminde türkü plakları da çıkaran sanatçı, bağlama virtüözü ve besteci kimliğine de sahiptir.  

Aslan burcu özelliklerine sahip olan Orhan Gencebay, 1.73 metre uzunlukta ve 68 kilogram ağırlıktadır.  

19 Kasım 2020 Perşembe 19:28

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Orhan Gencebay
Meslek Sanatçı
Yaşı 79 (1944-08-04)
Boyu 1,73
Kilosu 68 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Sevim Emre
Sevgilisi -
Doğum Yeri Samsun
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler