Ahmet Kaya Kimdir?


(3) (1)
Ad Soyad Ahmet Kaya
Meslek Sanatçı
Yaşı 66 (1957-10-28)
Boyu 1,79
Kilosu 85 KG
Burcu Akrep
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İlköğretim
Eşi Gülten Kaya
Sevgilisi -
Doğum Yeri Malatya

Biyografi

Ahmet Kaya, 28 Ekim 1957 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Adıyaman’dan göçmüştür. Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan işçi bir babanın oğlu olan Kaya, ilköğretim eğitimini de doğduğu şehirde tamamlamıştır.  

6 yaşlarında iken babasının hediye etmiş olduğu bağlama ile müzikle ilgilenmeye başlamış ve okuldan kalan vakitlerinde plak ve kaset satan bir dükkanda çalışarak kendisine harçlık edinmiştir. Fakat ailesinin geçim sıkıntısı yaşaması üzerine İstanbul’un Kocamustafapaşa ilçesine 1972 yılında yerleşme kararı almışlardır. Bu süreçte okulu bırakmak zorunda kalan Kaya, çeşitli iş yerlerinde çıraklığın yanı sıra işportacılık da yapmaya başlamıştır.

16 yaşında kanun dışı olarak afiş basma sebebiyle hapse atılan Kaya, sonrasında birkaç arkadaşı ile beraber Halk Birimleri Derneği’nin yapmış olduğu çalışmalarda yer almıştır. Ayrıca bu dönemde birtakım etkinliklerde bağlamasını çalmaya devam etmiş ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı edinmiştir.  

Mahsus Mahal adlı Ruhi Su türküsünü de bu dönemde seslendiren Kaya, 1978 yılında da vatani vazifesini tamamlamak adına Gelibolu’ya askere gitmiştir. Askerlik sürecinde de askeri orkestrada müzik çalışmalarına katılmış ve görevini tamamlamasının ardından Emine Kaya ile dünya evine girmiştir. Bu evlilikten ise 1982 yılında Çiğdem isminde bir kız çocukları doğmuştur.  

Maddi sıkıntılar da yaşayan Kaya’nın eşi Emine Hanım da bu süreçte kendisinden ayrılmıştır. Ve Ahmet Kaya yaşadığı sıkıntılar sebebiyle kendini hapse attırmaya çalışmıştır.  

1984 yılında ilk albümünü ‘Ağlama Bebeğim’ ismiyle çıkaran sanatçı, İstanbul Şan Tiyatrosu’nda küçük de bir konser vermiştir. Fakat albümü yayınlandığı yıl toplatılmış ve sonrasında ise uygulanan sansür kaldırılmıştır.  

İkinci albümünü ‘Acılara Tutunmak’ ismiyle 1985 yılında çıkarmış ve bu dönemde sahibi Selda Bağcan’ın kardeşi olan Sezer Bağcan’ın olduğu ‘Değişim Stüdyosu’ ile de anlaşmıştır. Cezaevi dönemlerinde 12 Eylül Darbe olayından etkilenenlerden biri Ahmet Kaya’nın, Gülten Hayaloğlu ile tanışmasında da aracı olmuş ve sonrasında ise evlilik kararı almışlardır.  

Gülten Hayaloğlu, hapishane dönemlerinde idam cezasına çarptırılan Nevzat Çelik’in ‘Şafak Türküsü’ isimli şiirini de Ahmet Kaya’ya iletmiş ve 1986 yılında yayınlanan albümüne de şiirin adını vermiştir. Ve bu albümden 1 yıl sonra da 1987 yılında Melis adlı bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.  

Çok sayıda albüme imza atan sanatçının ‘Şarkılarım Dağlara’ isimli albümü ise 2.800.000 bandrolle rekora ulaşmıştır. Fakat albümde ‘Özgür Çağrı’ isimli şarkıda geçen “Abin bir gün dağdan döner, sarılırsın yavrucağım” adlı sözleri sebebiyle albümünün toplatılmasına karar verilmiş, konser vermesi ise yasaklanmıştır.  

Gülten Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’nun Kanal D ekranlarında 1994 ekranlarında yayınlanan ‘Ahmet Abi’nin Vapuru’ isimli programda da yer alan Kaya 13 hafta seyirci karşısına çıkmıştır ve programa Nihat Akgün’ün katılımı ve JET-PA’nın sponsorluğu sebebiyle de ciddi anlamda eleştiri gelmiştir.  

Müzik tarzının devrimci arabesk ya da protest olarak tanımlanmasına da karşı çıkan Kaya, Can Yücel, Attilâ İlhan, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmet Arif gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.  

Şarkılarında çoğunlukla toplumsal meselelere yer veren sanatçının, 22 albümde bir tane Kürtçe şarkı ve Kürtçe açılış bulunmaktadır.  

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 günü, ‘Hoşçakalın Gözüm’ adlı albümünün kayıtlarını yaptığı dönemde, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde gece geçirdiği kalp krizi sonucu 43 yaşında hayatını kaybetmiştir.  

17 Kasım 2000 gününde cenazesine 30 binden fazla kişi katılmış ve Kaya, Paris’in Père Lachaise Mezarlığı’ndaki 71. Bölüme defnedilmiştir.

25 Kasım 2020 Çarşamba 20:34

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Ahmet Kaya
Meslek Sanatçı
Yaşı 66 (1957-10-28)
Boyu 1,79
Kilosu 85 KG
Burcu Akrep
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İlköğretim
Eşi Gülten Kaya
Sevgilisi -
Doğum Yeri Malatya
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler