Zuhal Olcay Kimdir?


(0) (0)
Ad Soyad Zuhal Olcay
Meslek Oyuncu
Yaşı 66 (1957-08-10)
Boyu 1,73
Kilosu 62 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Zuhal Olcay, 10 Ağustos 1957 tarihinde Cevat ve Süheyla çiftinin çocukları olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi ev hanımı, babası erkek berberidir.  

Oyunculuk yolundaki ilk adımını, konservatuvarda piyano öğretmenliği yapan teyzesinin teşvik etmesiyle Ankara’ya giderek atmıştır. Sonrasında eğitimine devam etmiş, Ankara Devlet Konservatuvarında yüksek bölümünü tamamlamıştır.  

Mezun olduğu yıl sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem ile dünya evine giren Olcay, ikinci evliliğini iş insanı Zafer Olcay ile yaşamıştır. Bu evliliğinde Ceren adında kızı olmuştur. Haluk Bilginer ile üçüncü kez nikah masasına oturan oyuncu, bu evliliğini de 2004 yılında sonlandırmıştır.  

Bir yıl boyunca Londra’da eğitim alan Zuhal Olcay, anne olduğu yıllarda ise İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahne almaya başlamıştır.  

Tiyatroların yanı sıra televizyon projeleri ile de izleyici karşısına geçen güzel oyuncu, Sönmüş Ocak, Parmak Damgası, Sahte Cennete Veda gibi yapımlarla da ün edinmeyi başarmıştır.  

1989 yılında Evita isimli müzikalde ‘Evita’ karakterini oynayan Olcay, buradaki başarısı ile müziğe atılmış, Dünden Sonra, Yarından Önce isimli filmin şarkılarını seslendirmiştir.  

Haluk Bilginer ile Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında yer almış, fakat burası 1996 yılında yandığı için 1999 yılında Haluk Bilginer ile ‘Oyun Atölyesi’ni kurmuşlardır.  

Ayrıca birkaç siyasi eyleme katıldığı için Bakırköy Belediye Başkanı Adaylığı teklifi de almıştır.  

Vedat Sakman, Bülent Ortaçgil gibi isimlerle müzik çalışmalarını da sürdüren usta oyuncu, Küçük Bir Öykü, Başucu Şarkıları, İki Çift Laf, İhanet gibi albümlere de imzasını atmıştır.  

2008 yılında TV 8 ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Mevzuhal’ isimli programın sunuculuğunu üstlenen Olcay, Arka Sokaklar, Yüksek Sosyete, Aşk Tesadüfleri Sever 2, Gece Martıları gibi pek çok yapımda da yer almıştır.  

Başarılı oyuncu şimdilerde Show Tv ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Alev Alev’ adlı dizi ile izleyici karşısına çıkmaktadır.  

Aslan burcu özelliklerine sahip olan Zuhal Olcay, 1.73 metre uzunlukta ve 62 kilogram ağırlıktadır.  

Zuhal Olcay’ın rol aldığı bazı diziler ve filmler:

Yüksek Sosyete : 2016

Bir Aşk Hikayesi : 2013

Aşk Tesadüfleri Sever 2: 2020

Güz Sancısı : Tomris Giritlioğlu – 2009

Beni Unutma : 2008

İyi Seneler-Londra : Berkun Oya – 2007

07 Ekim 2020 Çarşamba 10:51

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Zuhal Olcay
Meslek Oyuncu
Yaşı 66 (1957-08-10)
Boyu 1,73
Kilosu 62 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler