İbrahim Tatlıses Kimdir?


(7) (2)
Ad Soyad İbrahim Tatlıses
Meslek Sanatçı
Yaşı 72 (1952-01-01)
Boyu 1,79
Kilosu 85 KG
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi -
Sevgilisi Gülçin Karakaya
Doğum Yeri Şanlıurfa

Biyografi

İbrahim Tatlıses, 1 Ocak 1952 tarihinde Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Aslen nereli Şanlıurfalıdır! Kürt kökenli bir anneye ve Arap kökenli bir babaya sahiptir. Asıl soyadı Tatlı olarak bilinmektedir. 

6 kardeşe sahip olan Tatlıses, yoksul bir ailenin çocuğu olarak büyümüş ve ailesine katkıda bulunmak için inşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalışmıştır. 

Doğduğu yıl babası cezaevinde olan sanatçının hiç eğitim hayatı olmamıştır ve çocuk yaşlarda su satarak çalışmaya başlamıştır. İnşaatta soğuk demir ustalığı yaptığı dönemde türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedilmiş ve Adana’ya götürülmüştür. Sonrasında başkent Ankara ile müzik hayatına devam eden sanatçı, gazino, pavyon gibi eğlence yerlerinde sahne almaya başlamıştır. 

Ankara’daki ‘Kınalı Pavyon’da 1974 yılında seslendirmiş olduğu “Ayağında Kundura” ile ünlenen Tatlıses, sonrasında ise Ankara Radyosu’nda çıkmıştır. 

Yılbaşı gecesi televizyonda seyirci karşısına geçmiş, 70’li yılların ortalarında Yılmaz Tatlıses ile tanışmış ve soyadını da bu şekilde almıştır. 

Müzik dünyasına ‘Kara Kız’ ve ‘Beni Yakma Gel Sevdiğim’ isimli 45’likler ile atılan sanatçı, ilkokul diplomasını da 30 Haziran 1976 yılında dışardan okuyarak Kilis’te yer alan Kartalbey İlkokulu’ndan almıştır. 

Sesi ile kısa sürede ün edinmiş, 1978 yılında da ‘Ayağında Kundura-Ceylan’ isimli filmle sinema sektörüne ilk kez adım atmıştır. Sonrasında Perihan Savaş ile 1979 yılında ‘Kara Yazma’ adlı film ile de izleyici karşısına geçmiştir. 

Çok sayıda filmde çeşitli rollerde yer alan Tatlıses, müzik kariyerinin yanı sıra inşaat, gıda ve seyahat sektörlerine de yatırım yapmıştır. 

22 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinde ‘Genç Parti’den İstanbul 3. Bölge 1. Sıradan milletvekili adayı olan sanatçının partisi ise barajı geçememiştir. 

Sonrasında siyasi kariyerine 2011 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi ile devam etme kararı alan Tatlıses’in adaylık başvurusu ise kabul edilmemiş, sanatçı da bu seçimlerde Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili olarak aday olmuştur. Fakat sonraki süreçte adaylığından da geri çekilmiştir. 

İlk evliliğini Adalet Durak ile yaşayan Tatlıses’in bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. Sonrasında rol arkadaşı Perihan Savaş ile dünya evine girmiş ve bu evliliğinden de Melek Zübeyde adında bir kız çocuğa sahip olmuştur. 

1983 yılında ‘Günah’ isimli filmi çektiği dönemde Derya Tuna ile birliktelik yaşayan sanatçının, bu ilişkiden de İbrahim (İdo) isminde bir erkek çocuğu doğmuştur.

27 Eylül 2011 tarihinde hastanede Ayşegül Yıldız ile dünya evine giren sanatçının nikah şahitleri Teknik Direktör Fatih Terim ve o dönem ki Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül olmuştur. 29 Kasım 2013 tarihinde bu evliliğini de bitirme kararı alan sanatçının, Ayşegül Yıldız’dan Elif Ada adında bir de kızı dünyaya gelmiştir. 

İbrahim Tatlıses, 14 Mart 2011 gecesinde ise Beyaz Tv ekranlarında yayınlanan ‘İbo Show’ programı çıkışında silahlı saldırıya uğramıştır. Maslak’ta uzun namlulu silahla kafasından yaralanan sanatçının ameliyatı ise 6 saat sürmüştür. 

Ameliyat ardından yoğun bakım ünitesine bağlanan sanatçı, 2 hafta bu şekilde hastanede kalmıştır. 28 Mart 2011 günü yoğun bakımdan çıkarılan Tatlıses’e suikast düzenleyen Abdullah Uçmak ise sonradan yakalanmıştır. 

Oğlak burcu özelliklerine sahip olan İbrahim Tatlıses, 1.79 metre uzunlukta ve 84 kilogram ağırlıktadır.

19 Eylül 2020 Cumartesi 12:56 - 19 Eylül 2020 Cumartesi 12:59

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad İbrahim Tatlıses
Meslek Sanatçı
Yaşı 72 (1952-01-01)
Boyu 1,79
Kilosu 85 KG
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi -
Sevgilisi Gülçin Karakaya
Doğum Yeri Şanlıurfa
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler