Derya Baykal Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Derya Baykal
Meslek Sunucu
Yaşı 67 (1957-02-01)
Boyu 1,69
Kilosu 63 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Yeşil
Eğitim Lisans
Eşi Ferhan Şensoy
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Ankara

Biyografi

Derya Baykal, 1 Şubat 1957 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Konservatuvar öğrencisi olduğu dönemde TRT Ankara Radyosu’nda çocuk saati ve radyo tiyatrosu programlarında yer alarak iş hayatına atılmıştır.  

Eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu kadrosuna girmeyi başarmış ve genç yaşlarda sahip olduğu yeteneği göstermiştir.  

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 10 sene boyunca görev alan başarılı oyuncu, özellikle de ‘Rita’ isimli bir oyunla ‘Sanat Kurumu Yılın Kadın Oyuncusu’ ödülünü almaya layık görülmüştür. Aynı zamanda bu yıllarda hayatını Levent Baykal ile birleştirmiştir.  

Türk sinemasının duayen isimlerinden olan Adile Naşit’in ardından, ‘Masalcı Abla’ olarak anılan Derya Baykal, sunuculuğunun yanı sıra seslendirme de yapmış, pek çok dizi projesinde de yer almıştır.  

Levent Baykal ile boşanmasının ardından, ikinci evliliğini spiker Orhan Ertanhan ile yaparak bu dönemde devlet tiyatrosundan da ayrılmıştır.  

Oyunculuk kariyerine özel tiyatrolar ile devam eden sunucu, 1986 senesinde ‘Muzır Müzikal’ oyunu ile Ortaoyuncular’a katılmaya karar vermiştir. Uzun bir süre burada çalışan Baykal, 1988 yılında ise üçüncü bir evlilik gerçekleştirerek Ferhan Şensoy ile dünya evine girmiştir. Şensoy ile yaşadığı evlilikten Müjgan Ferhan ve Neriman Derya isminde iki kızı dünyaya gelmiştir.  

1994 senesinde eşi Ferhan Şensoy’un yazarlığını üstlenmiş olduğu tek kişilik ‘Şu Gogol Delisi’ isimli oyundaki Avni Dilligil rolüyle, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü almayı başarmıştır.  

Yetenekli oyuncu, 1995 senesinde Fransız televizyonunda yer alan ‘Ester ve Sarah’ isimli bir filmde rol almıştır.  

Ortaoyuncular’da da rol almaya devam eden Baykal, 1997 senesinde de ‘Haldun Taner Kabare’ isimli bir oyunla seyirci karşısına çıkmıştır.  

Ferhan Şensoy ile ayrılma kararı almasının ardından Ortaoyuncular’dan da ayrılan başarılı oyuncu, televizyonculuğa yönelmeye karar vererek gündüz kuşağı programları sunmaya başlamıştır.  

Özellikle el işleri ile ilgili çeşitli programlar sunan güzel sunucu, şimdilerde ise Teve 2 ekranlarında ‘Derya Baykal’la Gülümse’ isimli programın sunuculuğunu üstlenmektedir.  

Kova burcu özelliklerine sahip olan Derya Baykal, 1.67 metre uzunlukta ve 63 kilogram ağırlıktadır.  

Eş: Ferhan Şensoy (e. 1988–2004), Orhan Ertanhan (e. 1981–1986), Levent Baykal (e. 1976–1980)

Çocuklar: Derya Şensoy, Mert Baykal, Müjgan Ferhan Şensoy

18 Nisan 2020 Cumartesi 11:39 - 02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:48

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Derya Baykal
Meslek Sunucu
Yaşı 67 (1957-02-01)
Boyu 1,69
Kilosu 63 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Yeşil
Eğitim Lisans
Eşi Ferhan Şensoy
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Ankara
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler