Chadwick Boseman Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Chadwick Boseman
Meslek Oyuncu
Yaşı 47 (1976-11-29)
Boyu 1,83
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Doğum Yeri ABD

Biyografi

Chadwick Boseman, 29 Kasım 1976 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Carolina eyaletinde yer alan Anderson kentinde dünyaya gelmiştir. Kökeni, Sierra Leone'den Krio Nijerya'dan Yoruba ve Sierra Leone'den Limba insanlarına dayanmaktadır. Babası tekstil fabrikasında döşemecilik alanında yönetici, annesi hemşiredir.  

T.L. Hanna Lisesi’nden mezun olan Boseman, lise öğrenciliğinin ilk yılında Crossroads’u kaleme almıştır. Bu yıllarda sınıf arkadaşının vurularak öldürülmesinin ardından ise, kaleme aldığı ilk oyununu sahnelemiştir.

Yüksek öğretim eğitimini Howard Üniversitesi Yönetmenlik Dalında Güzel Sanatlar Bölümü’nde tamamlamıştır. Akıl hocası Phylicia Rashad öğretmenlerinden birisidir ve Boseman’ın Londra’daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi Oxford Yaz Ortası Programı’na katılmasına yardımcı olmuştur.  

Oyunculuk eğitimi almaya karar verdikten sonra New York’un Dijital Film Akademisi’nden mezun olmuş ve New York Harlem'deki Siyah Kültür Araştırma Merkezi'nde yer alan Schomburg Junior Scholars Programında drama eğitmeni olarak çalışmıştır.  

Oyunculuk kariyeri için  yılında Los Angeles’a taşınma kararı alan başarılı oyuncu, Kaptan Amerika, Black Panther, Marshall, Avengers, 21 Bridges gibi pek çok yapımda da yer almıştır.  

Başarılı oyuncu 28 Ağustos 2020 tarihinde kolon kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir.  

29 Ağustos 2020 Cumartesi 16:51

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Chadwick Boseman
Meslek Oyuncu
Yaşı 47 (1976-11-29)
Boyu 1,83
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Doğum Yeri ABD
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler