Mehmet Yalçınkaya Kimdir?


(3) (3)
Ad Soyad Mehmet Yalçınkaya
Meslek Aşçı
Yaşı 50 (1974-01-21)
Boyu 1,87
Kilosu 90 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Bilinmiyor
Doğum Yeri Bolu

Biyografi

Mehmet Yalçınkaya, 21 Ocak 1974 tarihinde Bolu’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Yemek Akademisi’nde ‘İnsan Anatomisi ve Sindirim Sistemi’ eğitimi almıştır.  Sude ve Utkan adında iki çocuk sahibidir.

Türkiye’de ilk olarak ‘Fusion Mutfak’ akımını uygulamış ve buradaki çalışmaları sonucunda önemli başarılara imza atmıştır.  

2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü gurme dergisi ‘Culınary’de Trend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayımlanmıştır.  

Türk mutfağı üzerine çok sayıda festival, fuar ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifika kazanan şef, dünyanın pek çok farklı yerinde ve farklı kültürde ‘Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü’ görevini üstlenmiştir. Bu yerler arasında İtalya, Fransa, Katar, Yunanistan, Almanya da vardır.  

Almanya’da dört yılda bir düzenlenen ‘Ika Olimpiyade der Köche a’ kategorisinde yer alan Yalçınkaya, 2008 yılında dünya üçüncüsü olmayı başarmıştır.  

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak yer aldığı ‘Dünya Aşçılar Olimpiyatları’nda dünya ikincisi, 2018 yılında ise TÜRES tarafından organize edilen ‘Türkiye Lezzet Ödülleri’nde 500 bin kişinin üzerinde bir halk oylaması edinerek ‘En İyi Şef Ödülü’ne layık görülmüştür. Parmaklarını kıyma makinesine kaptıran şef, bu kaza sonucu sol elindeki 3 parmağını kaybetmiştir.

Gerek ulusal gerekse de uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Mehmet Yalçınkaya, şimdilerde ise Tv 8 ekranlarında yayınlanan ‘MasterChef’ adlı yemek yarışmasında Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna ile jüri üyeliği yapmaktadır.  

Kova burcu özelliklerine sahip olan Mehmet Yalçınkaya, 1.87 metre uzunlukta ve 90 kilogram ağırlıktadır.

21 Ağustos 2020 Cuma 10:56

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Mehmet Yalçınkaya
Meslek Aşçı
Yaşı 50 (1974-01-21)
Boyu 1,87
Kilosu 90 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Bilinmiyor
Doğum Yeri Bolu
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler