Canan Ergüder Kimdir?


(6) (5)
Ad Soyad Canan Ergüder
Meslek Oyuncu
Yaşı 46 (1977-07-15)
Boyu 1,73
Kilosu 56 KG
Burcu Yengeç
Göz Rengi Yeşil
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Kenan Ece
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Canan Ergüder, 15 Temmuz 1977 tarihinde Rukiye ve Üstün çiftinin çocukları olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Üstün Ergüder siyasi bilimler profesörü ve Boğaziçi Üniversitesi’nin de eski rektörlerindendir.

Henüz 4 yaşındayken bale eğitimi almaya başlayan Ergüder’in dans eğitimi 10 yıl sürmüştür. İlköğretim eğitimine Şişli Terakki’de başlamış fakat babasının Syracuse Üniversitesi’ne öğretmen olarak gitmesi sebebiyle, 1 yıl da orada eğitimine devam etmiştir.  

İstanbul’a döndükten sonra orta öğretim eğitimine Işık Lisesi’nde devam eden Ergüder, hazırlık sınıfını geçmeyi başarmış ve Üsküdar Amerikan Lisesi’nden de mezun oldu.

Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü ile sürdürmüş fakat bir yılın ardından okulu bırakarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme kararı almıştır.  

Amerika’da Lancaster’da yer alan Franklin and Marshall College’da 4 yıl Sosyoloji ve Tiyatro okumasının ardından, oyunculuk alanında kendisini daha da geliştirmek isteyerek New York Actors Studio Drama School’da da yüksek lisans eğitimi yapmıştır. Bu yıllarda ayrıca garsonluk da yaparak da kendi geçimini sağlamıştır.  

LAMDA’da Shakespeare Atölyesi’ne de katılım sağlayan başarılı oyuncu, Actors Studio’nun hayat boyu üyeliğini de 2003 yılında kazanmayı başardı.

2005 yılında Amerika’daki okuldan arkadaşı Chris Burke ile dünya evine giren güzel oyuncu, çalışma iznini almış ve bu süreçte hem garsonluk yapmış hem de tiyatro oyunları ile filmlerde çeşitli rollerde yer almıştır.

Shooting Johnson Roebling isimli uzun metraj sinema filmindeki Nancy rolü ile 2007 yılında International Hoboken Film Festivali'nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülüne de layık görülmüştür.  

New York’ta olduğu dönemde ablasının fotoğraflarını yönetmen Ömer Faruk Sorak’a vermesi üzerine ‘Bıçak Sırtı’ adlı televizyon dizisi oyunculuğu için çağrılan Canan Ergüder, 2007 yılında Türkiye’ye dönmüş ve bu dizi ile kameralar karşısına geçmiştir.  

Binbir Gece, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Güllerin Savaşı, Medcezir, Dar Elbise  gibi yapımlarda da yer alan güzel oyuncu, 2009 yılında ‘Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde ‘Bayrak’ isimli oyundaki rolü ile de ‘Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü aldı.

2017 yılında kendisi gibi oyuncu olan Kenan Ece ile dünya evine giren Ergüder’in bu evliliğinden bir de çocuk sahibi olmuştur.

Başarılı oyuncu şimdilerde Star Tv ekranlarında yayınlanan ‘Menajerimi Ara’ adlı televizyon dizisinde Feris Dikmen karakterine hayat veriyor.

Yengeç burcu özelliklerini taşıyan Canan Ergüder, 1.73 boyunda ve 56 kilogram ağırlığındadır.

Canan Ergüder'in rol aldığı bazı diziler ve filmler:

2020 - Menajerimi Ara (Feris Dikmen) (TV Dizisi)

2015 - Dar Elbise (Sinema Filmi)

2014 - Güllerin Savaşı (Gülfem) (TV Dizisi)

2013 - Galip Derviş (Leyla Gürsoy) (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)

2011 - Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm (Savcı Esra) (Sinema Filmi)

2010 - 2011 - Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (Savcı Esra) (TV Dizisi)

26 Temmuz 2020 Pazar 22:45 - 21 Mart 2021 Pazar 14:18

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Canan Ergüder
Meslek Oyuncu
Yaşı 46 (1977-07-15)
Boyu 1,73
Kilosu 56 KG
Burcu Yengeç
Göz Rengi Yeşil
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Kenan Ece
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler