Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?


(10) (1)
Ad Soyad Mevlüt Çavuşoğlu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 56 (1968-02-05)
Boyu Bilinmiyor
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Ankara Üniversitesi, Londra Ekonomi Okulu
Eşi Hülya Çavuşoğlu
Doğum Yeri Antalya

Biyografi

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968 tarihinde Antalya’da dünyaya gelmiştir. Orta öğretim hayatını birincilikle tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimi için Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih eden siyasetçi, bölümünden başarıyla mezun olmuştur. Eğitim hayatına ise devam etme kararı alan Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü de başarıyla tamamlamıştır.  

Üniversite eğitiminin ardından burs kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme kararı alan siyasetçi, Long Island Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde de yüksek lisans yapmıştır. Bir süre aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak görev almış olmanın sonrasında ise Türkiye’ye dönmüştür.  

Bedelli askerlik yasasından yararlanan Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Uzmanlık alanında eğitim almış ve Avrupa Birliği bursu ile Londra’da yer alan Ekonomi Okulu’nda Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma alanında da doktorasını tamamlamıştır.  

Bir süreliğine ticaret hayatına atılma kararı alarak Amerika, Almanya, İtalya ve Kore’de uluslararası ticaretle de uğraşan siyasetçinin babası da kendisi gibi siyasetle ilgilenmiştir ve geçmişte Alanya Türkler Beldesi Belediye Başkanlığı görevini gerçekleştirmiştir.  

Sporla ilgilenen bir de abiye sahip olan Mevlüt Çavuşoğlu’nun abisi ise Alanyaspor ekibinde geçmişte futbolcu sonrasında ise Başkanlık görevinde yer almıştır.  

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer alan başarılı siyasetçi, 2002 genel seçimlerinde AK Parti Antalya Milletvekili olarak meclisteki yerini almıştır.  

Milletvekili olarak profesyonel anlamda siyasete atılan Mevlüt Çavuşoğlu, Dış İlişkiler Başkan Vekili, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Bakanı ve Dışişleri Bakanı görevlerini üstlenmiştir ve Kova burcu özelliklerini taşımaktadır.  

Kardeşleri: Hasan Çavuşoğlu, Hayri Çavuşoğlu, Fatma Sipahioğlu, Ahmet Çavuşoğlu, Aydın Çavuşoğlu, Aysel Aksoy, Şükrü Çavuşoğlu

Çocuklar: Eylül İrem Çavuşoğlu

30 Mart 2020 Pazartesi 13:32 - 02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:39

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Mevlüt Çavuşoğlu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 56 (1968-02-05)
Boyu Bilinmiyor
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Ankara Üniversitesi, Londra Ekonomi Okulu
Eşi Hülya Çavuşoğlu
Doğum Yeri Antalya
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler