Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?


(3) (1)
Ad Soyad Kemal Kılıçdaroğlu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 74 (1948-12-17)
Boyu 1,73
Kilosu 63 KG
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Eşi Selvi Kılıçdaroğlu
Doğum Yeri Tunceli

Biyografi

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 tarihinde Tunceli’de dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Erciş, Tunceli, Genç ve Elazığ gibi Anadolu’nun pek çok farklı yerinde okumuş, lise eğitimini ise Elazığ Ticaret Lisesi’nde birincilikle tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’nde okuyan siyasetçi, lisans eğitimini başarıyla tamamlamanın ardından, 1971 yılında Maliye Bakanlığı’nda çalışarak iş hayatına başlamış sonrasında ise hesap uzmanı olmuş ve bir sene Fransa’da kalmış ve orta düzeyde Fransızca öğrenmiştir.  

1983 yılına kadar hesap uzmanlığı yapmaya devam eden siyasetçi, aynı sene Gelirler Genel Müdürlüğü’ne de atanmıştır. Öncelikle daire başkanı olarak görev almaya başlamış sonrasında ise aynı kurumda genel müdür yardımcılığını üstlenmiştir.  

1991 senesinde Bağ-Kur’a atanan Kılıçdaroğlu, sonraki yıl Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçiş yapmıştır.  

İş hayatına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, 1994 senesinde de Ekonomik Trend dergisi tarafından ‘Yılın Bürokratı’ olarak seçilmiştir.  

1996 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevinde bulunan Necati Çelik’in görevinden almasının sonrasında 1999’da kendi tercihi ile SSK Genel Müdürlüğü’nden emekli olmuştur.  

Ayrıca, Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’nda Başkanlık görevinde de yer alan siyasetçi, Hacettepe Üniversitesi’nde bir süreliğine de ders vermiş ve Türkiye İş Bankası′nda yönetim kurulu üyesi görevini üstlenmiştir.  

Emekliliğinin ardından siyasete atılmaya karar veren Kılıçdaroğlu, 1999 Türkiye genel seçimlerinde de Demokratik Sol Parti’den milletvekili adayı olacağını açıklamış fakat dönemin Genel Başkanı Ecevit tarafından aday gösterilmediği için bir süreliğine Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği′nin genel başkanlık görevinde bulunmuştur.

2002 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili olarak meclise giren Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenen 33. Olağan CHP Kurultayı’nda, kurultayda geçerli 1189 oyun tamamını aldı ve CHP’nin 7. genel başkanlığına getirilmiştir.

Günümüzde hala CHP Genel Başkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu, yay burcu özelliklerini taşımaktadır.

Kardeşleri: Fikriye Kılıçdaroğlu, Adil Kılıçdaroğlu

Çocuklar: Kerem Kılıçdaroğlu, Zeynep Kılıçdaroğlu, Aslı Kılıçdaroğlu Nadir

28 Mart 2020 Cumartesi 13:10 - 02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:38

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Kemal Kılıçdaroğlu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 74 (1948-12-17)
Boyu 1,73
Kilosu 63 KG
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Eşi Selvi Kılıçdaroğlu
Doğum Yeri Tunceli
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler