Faik Öztrak Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Faik Öztrak
Meslek Siyasetçi
Yaşı 70 (1954-03-26)
Boyu 1.78
Kilosu 77 KG
Burcu Koç
Göz Rengi Siyah
Eğitim Lisans
Eşi Nilgün Öztrak
Doğum Yeri Ankara

Biyografi

Faik Öztrak, 26 Mart 1954 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eski İçişleri Bakanı Mustafa Faik Öztrak’ın torunu, ilk TRT Genel Müdürü Adnan Öztrak ve Fahri Korutürk ile İhsan Sabri Çağlayangil dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan İlhan Öztrak’ın yeğeni ve eski İçişleri Bakanlarından olan Orhan Öztrak’ın oğludur.  

Orta öğretim eğitimini İstanbul Saint Joseph Lisesi’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimi için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni tercih etmiş ve Maliye Ekonomi Bölümü’nden başarıyla mezun olmuştur.  

Eğitimine yurtdışında devam etme kararı alan Öztrak, İngiltere’de yer alan Birmingham Üniversitesi’nde kalkınma finansmanı alanında yüksek lisans yapmıştır.  

Çalışma hayatına 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı olarak başlamış ve görevini 1987 yılına kadar sürdürmüştür.  

Uzman ve uzman yardımcılığı döneminde başlıca görevleri arasında kamu maliyesi kapsamında bütçe ve fon dengeleri üzerinde çalışmak, kamu iktisadi teşebbüslerinin konsolide finansman dengelerini hazırlamak, para ve finans piyasalarına ilişkin analizler geliştirmek yer almıştır.  

Sonrasında kariyerine Devlet Planlama Teşkilatı içerisinde Yıllık Programlar ve Finansman Dairesi Başkanlığı, İktisadi Planlama Başkan Vekilliği, İktisadi Planlama Genel Müdürlüğü, aynı teşkilatta Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde yer alarak devam etmiştir.  

2000 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda çalışan Öztrak, kurumda ayrıca ‘Başkan Yardımcılığı’ görevini de üstlenmiştir.  

Yaşanan 2001 krizi sebebiyle ekonomi yönetimi içerisindeki yeni ekipler arasında da yer almış ve buradaki başarısının ardından ‘Hazine Müsteşarlığı’ görevine atanmıştır. Bu yıllarda ‘Türkiye’nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı’ uygulanmaya başlamış ve Öztrak da uygulamanın hazırlanması, uygulanması ve uluslararası kuruluşlar ile olan görüşmelerde bürokrasi içerisindeki en üst seviyede koordinasyon görevinde yer almıştır.

Hazine Müsteşarlığı görevinden 2003 yılında ayrılan Faik Öztrak, bilgilerini paylaşabilmek adına Milliyet gazetesinde köşe yazıları kaleme almıştır. Yazılarında ise ekonomi politikalarına ilişkin konulara yer vermiştir.  

Köşe yazarlığı yaptığı zaman diliminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde konuk öğretim üyesi olarak görev almış ve “Makro Ekonomi ve İstikrar Programları” dersini kendisi vermiştir.  

Öğretim üyeliğine Bahçeşehir Üniversitesi’nde de devam etmiş ve Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi için yazmış olduğu makaleleri ‘Milliyet’ gazetesinde de yayımlanmıştır.

Sonrasında siyasete atılma kararı alan Faik Öztrak, 22 Temmuz 2007, 12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde de ‘Tekirdağ Milletvekili’ olarak seçilmiştir.  

2014 yılının Kasım ayında NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı yapmış ve günümüzde de ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ sözcülüğünü üstlenmiştir.  

Faik Öztrak, evli ve 2 çocuk babasıdır. 

13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:20 - 13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:26

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Faik Öztrak
Meslek Siyasetçi
Yaşı 70 (1954-03-26)
Boyu 1.78
Kilosu 77 KG
Burcu Koç
Göz Rengi Siyah
Eğitim Lisans
Eşi Nilgün Öztrak
Doğum Yeri Ankara
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler