Ajda Pekkan Kimdir?


(4) (0)
Ad Soyad Ajda Pekkan
Meslek Sanatçı
Yaşı 78 (1946-02-12)
Boyu 1,65
Kilosu 55 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Mavi
Eğitim Lisans
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 tarihinde Rıdvan ve Nevin çiftinin çocukları olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Deniz binbaşısı bir babaya ve ev hanımı bir anneye sahip olan Pekkan’ın doğumu da Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nde gerçekleşmiştir.  

Çocukluğu babasının vazifesi sebebiyle Gölcük’te ve Amerikan askerlerinin arasında geçmiştir. Her ne kadar modern bir ortamda yetişmiş olsa da, ailevi sıkıntılar sebebiyle Pekkan’ın gençlik dönemi bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.  

İlköğretim eğitiminin ardından İstanbul’a taşınma kararı sebebiyle ortaokul eğitimini Kadıköy’de tamamlamıştır. Orta öğretim eğitimini ise Çamlıca Kız Lisesi’nde tamamlamış ve bu yıllarda annesi ile babası da boşanma kararı almışlardır.  

Genç kız olduğu dönemlerde şarkıcı olmak için hayal kuran şarkıcı kardeşi Semiramis’in destek vermesi ile 1962 yılında o yılların en popüler gece kulübü olan ‘Çatı’nın sahibi İlham Gencer’e ulaşmıştır. İlk kez Mina’nın “II Cielo In Una Stanza” isimli şarkısını seslendiren Pekkan, yeteneğini kanıtlamayı başarmış ve kendini kabul ettirmiştir. Bir süre Çatı isimli gece kulübünde ‘Los Çatikos’ isimli toplulukla sahne çalışması yapmış ve kendini burada geliştirmiştir.  

Güzelliği ile de dikkatleri çeken şarkıcı, 1963 yılında ise aile dostlarının da tavsiyesi ile ‘Ses’ dergisinin kapak yıldızı yarışmasına katılmış erkeklerde birinci Ediz Hun olurken, kendisi de kadınlarda birinci olmuştur.  

Sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmada edindiği derece ile profesyonel anlamda kariyerine başlayan Pekkan, zaman içerisinde Yeşilçam filmlerinin en gözde oyuncuları arasındaki yerini almıştır.

Kameralar karşısına ilk kez 1963 yılında ‘Adanalı Tayfur’ isimli sinema filmi ile geçen Ajda Pekkan, toplamda 47 filmde yer almıştır.  

İlk filminde seslendirmiş olduğu ‘Göz Göze Değdi Bana’ ile, arka yüzde Öztürk Serengil tarafından seslendirilen ‘Abidik Gubidik’ isimli şarkıyla 45’lik plak olarak yayınlanmıştır.  

Art arda çıkan plakları ile dikkatleri çeken ve kısa sürede satış rekorları kırmayı başaran güzel sanatçı, Barcelona’da organize edilen “Akdeniz Şarkıları Festivali’nde ‘Ve Ben Şimdi’ isimli parça ile Türkiye’yi temsil etmiştir.  

Sesinin, güzelliğinin ve başarılı plaklarının yanı sıra giyim tarzı ile de dikkatleri çeken Ajda Pekkan, bu dönemlerde çok büyük bir hayran kitlesi de edinmiştir.  

Tüm albümleri büyük bir ses getirmeye neden olan başarılı sanatçının kariyerinin zirve noktaya ulaştığı albüm, 1975 yılında Norayr Demirci aranjörlüğünde hazırlanan “Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne” olmuştur.

1977 yılında çıkan 45’lik “Viens Dans Ma Vie/Face A Face Avec Moi” isimli plak Türkiye’de satış rekorlarına imza atmış ve yabancı dilde en çok satan plak unvanını almıştır.  

Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi’nin, dost toplantısı sırasında “Ajda Pekkan’a star demek yetmez, ancak süperstar dersek yerini bulur” deyişinin ardından sanatçı “Süperstar” unvanı ile tüm Türkiye’de anılmaya başlamış ve Pekkan 1977 yılındaki albümüne ‘Süperstar’ imzasını atmıştır.  

1977 yılında Tokyo’da Yamaha Müzik Festivali’nde seslendirdiği “A Mes Amours” isimli şarkının çok ses getirmesinin ardından, sanatçının 45’lik plakları Almanca, Fransızca, Japonca ve Yunanca dillerinde satışa sunulmuştur.  

Başarı üstüne başarı edinen güzel sanatçı, pek çok ödüle de layık görülmüş ve 1980 yılında Eurovision yarışmasında atama yoluyla Türkiye’yi “Pet’r oil” şarkısı ile temsil etmiş ve 15’inci olmuştur.  

Çok sayıda albüme imza atan güzel sanatçı 2011 yılındaki ‘Yakar Geçerim’ isimli single ile de ses getirmeyi başarmıştır.  

Kova burcu özelliklerine sahip olan Ajda Pekkan, 1.66 metre uzunlukta ve 54 kilogram ağırlıktadır.  

13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:03

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Ajda Pekkan
Meslek Sanatçı
Yaşı 78 (1946-02-12)
Boyu 1,65
Kilosu 55 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Mavi
Eğitim Lisans
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler