Haluk Levent Kimdir?


(5) (4)
Ad Soyad Haluk Levent
Meslek Sanatçı
Yaşı 55 (1968-11-26)
Boyu 1.79
Kilosu 70 KG
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Adana

Biyografi

Haluk Levent, 26 Kasım 1968 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesinde doğmuştur. İlköğretim eğitimini Sabancı İlköğretim Okulu’nda tamamlamış ve Adana Atatürk Lisesi’nden mezun olmuştur.  

Yüksek öğretim eğitimi için Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü’nü tercih etmiştir. Sonrasında ise Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nde de kısa dönem öğrencilik yapmıştır. Öğrenciliğinin kısa süreli olarak ilerlemesinin sebebi ise ailesinin maddi durumunun yetersiz kalması olmuştur.  

Bu dönemde iş hayatına atılma kararı veren Levent, ticarete atılmış fakat bu alanda başarısız olmuştur. 

İş hayatında yaşadığı başarısızlık sebebiyle yaşadığı yerden ayrılma kararı alarak, şarkı söylemeye başlamıştır. Pek çok şehirde şarkı söyleyen Levent’in ilk albüm çalışması hayatının büyük bir döneminin yollarda geçmesi sebebiyle, ‘Yollarda’ olmuştur.
 
Şarkıcılık alanındaki başarısı ile 1992 yılında İstanbul Ortaköy’de bazı barlarda sahne almaya başlayan Levent, bu süreç içerisinde sanatçılar ile de tanışmış ve kendini bu alanda geliştirmeyi başarmıştır.  

Yollarda isimli albüm çalışmasına 1990 senesinde başlayan başarılı şarkıcı, 3 yıl sonrasında albümünü yayınlayarak, ‘Anadolu Rock’ türünün Türkiye’de ikinci defa gündem olmasına neden olmuştur.  

İlk albümü ile büyük bir başarı elde eden Haluk Levent, 1995 senesinde ‘Bir Gece Vakti’ adlı albümü ile tekrardan müzik market raflarındaki yerini almış ve 1 sene sonra 1996 yılında da ‘Arkadaş’ isimli albümü ile çok konuşulmayı başarmıştır.  

Arkadaş adlı albümü ile Anadolu Rock müzik türünün en başarılı örneklerinden birine imza atmayı başaran Haluk Levent, ticari bir dava sebebiyle 1997 yılının Ağustos ayından cezaevine girmiş ve 9 ay hapishanede yatmıştır. Cezaevinde olduğu süreç içerisinde de Akkuyu’ya yapılması düşünülen Nükleer Santral projesini protesto etmek için uzun saçlarını keserek gösterilere göndermiştir. Ve hapishane günlerinde ‘Kedi Köprüsü’ isminde bir kitap yazmıştır.  

Hapishaneden çıkışının ardından 1998 yılında ‘Yine Ayrılık’ isimli bir albüme daha imzasını atan Levent, sonrasında ise vatani görevi için askere gitmiştir. Askerliğini tamamladıktan sonra da müzik kariyerine devam ederek çok sayıda albüme ismini yazdıran başarılı şarkıcı, çevre sorunlarına karşı olan duyarlılığı ile de tanınmış ve örnek gösterilmiş, her albümünde de çevre sorunlarına ilişkin şarkılara yer vermiştir.
   
Toplamda 12 albüme imza atan, bin kez konser veren, iki kitap yazan, çeşitli yardım konserlerinde yer alan ve çok sayıda ödüle layık görülen Levent, iki kez de 12 saatlik rekor konserle üstün bir performans göstermiştir.  

2013 yılında gezi eylemlerine de katılan şarkıcı, bu sırada söylediği şarkı ile gündeme gelmiş ve günümüzde de hala çeşitli yardım kampanyalarında yer alan isimlerin başında gelmektedir.  

2004 yılında Neslin Yonarlar ile dünya evine giren şarkıcı, evliliğini 2017 yılında sonlandırma kararı almış, bu evlilikten ise Ela isminde bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.  

Yay burcu özelliklerine sahip olan Haluk Levent, 1.79 metre uzunlukta ve 70 kilogram ağırlıktadır. 

05 Haziran 2020 Cuma 22:41

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Haluk Levent
Meslek Sanatçı
Yaşı 55 (1968-11-26)
Boyu 1.79
Kilosu 70 KG
Burcu Yay
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Adana
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler