Bülent Ersoy Kimdir?


(7) (4)
Ad Soyad Bülent Ersoy
Meslek Sanatçı
Yaşı 71 (1952-06-09)
Boyu 1.71
Kilosu 81 KG
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Belediye Konservatuvarı
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Malatya

Biyografi

Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 tarihinde Malatya’da doğmuştur. 10 yaşına kadar doğduğu şehirde kalmış ve sonrasında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşme kararı almışlardır.  

Asıl adı Bülent Erkoç olarak bilinmekte ve müzikle küçük yaşlarda ilgilenmeye başlamıştır. İlgisi sebebiyle Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi önemli isimlerin yanı sıra, belediye konservatuvarı hocalarından da özel dersler almıştır.  

Eğitimini İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda tamamlayan Ersoy, ilk kez 1970 yılında ‘Özlem’ Aile Gazinosu’nda sahneye çıkmıştır. Ayrıca o dönemlerde Fikret Torun’un ‘Sunar Konser Bürosu’ olarak organize ettiği ses yarışmasında da birinci olmayı başararak 1000 Türk Lirası para ödülü almış ve aynı gazinoda 3 ay boyunca assolist olarak sahneye çıkmıştır. 
 
1971 yılında ilk albüm çalışmasını Saner Plak’tan çıkan kırkbeşlik plak ile yapmıştır. 1974 yılında sahneye adım atan Ersoy, Büyük Maksim Müzikholleri’nde yer almış ve ciddi bir ün edinmeyi de başarmıştır.  

Soyadı Müjdat Gezen tarafından ‘Ersoy’ olarak değiştirilen sanatçının o dönemlerdeki adı ise ‘bülend-paye’ olmuştur.  

Sanat hayatına ‘Müzeyyen Senar Ekolü’ temsilcisi olarak başlayan Bülent Ersoy, ‘Baharı Bekleyen Kumrular Gibi’ ve ‘Dert Çekmeye Gidiyorum’ yorumları ile de kariyerinde büyük bir çıkış yakalamayı başarmıştır. Yetmişli yılların ortalarına gelindiğinde pop, arabesk ve fantezi gibi tarzların çok sevilmesine rağmen, ‘Tut-î Mucize-I Gûyan’ına benzeyen eserlere yer verdiği bir uzunca yaparak, satış rekorları kırmıştır.  

1980 yılının Ağustos ayında seyirci tezahüratı üzerine göğüslerini açması sebebiyle İzmir Cumhuriyet Savcılığı, sanatçı hakkında soruşturma açmıştır. Aynı yıl Eylül ayında ise İzmir Kordon’da yer alan evinde bir hakime hakaret etmesi gerekçesiyle 45 gün hapis cezasına çarptırılmış ve Buca Cezaevi’nde yatmıştır.  

Londra’da Charring Cross Hastanesi’nde 14 Nisan 1981 tarihinde geçirdiği cinsiyet ameliyatı ile kadın olan Ersoy, pembe nüfus kağıdını çok uzun bir süre sonra alabilmiştir. 12 Eylül darbesinin ardından 1981 yılının Haziran ayında tüm travesti ve transseksüel sanatçılara getirilen sahne yasağının ardından uzun bir dönem kariyerine Almanya’da devam etmiştir. Ayrıca burada Türk filmlerinde de çeşitli roller alan sanatçı, sonrasında da Avustralya’ya gitmiş ve orada yaşamıştır.  
 
Türkiye’ye dönüşü 1988 yılında olan Ersoy, çok sayıda klasik eseri de seslendirmiştir.

1989 yılında ise Adana’da bir konser sırasında ‘Çırpınırdı Karadeniz’ isimli istek parçayı okumaması gerekçesiyle ‘Hacı Tepe’ adlı kişi tarafından kurşunlanmış ve sonucunda tek böbreğini kaybetmiştir.  

Çok sayıda albüme imzasını atan başarılı sanatçı, dünyaca ünlü yıldızların çıktığı sahnelerde de konser vererek, ününü tüm dünyaya kanıtlamayı da başarmıştır. 1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında da Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı olarak da kayıtlara geçmiştir. 

Bülent Ersoy 30 Mart 1997 tarihinde, Ümmü Gülsüm’ün ardından Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı, Dario Morena’nın ardından burada konser veren ilk Türk sanatçısı da olmuştur.  

Sanatçılık hayatı süresince 30’dan fazla albüme ismini yazdıran Ersoy, klasik ve alaturka şarkı tarzlarında da en önemli yorumcular arasındaki yerini almıştır.  

Çok sayıda ödüle de layık görülen sanatçı, Japonya’daki ses laboratuvarlarındaki testlere katılmış ve sonucunda %100 kusursuz bir sese sahip olduğu da açıklanmıştır. Ayrıca Ersoy, 1997 yılında ‘Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru’ unvanı ile de ödüllendirilmiştir.  

İkizler burcu özelliklerine sahip olan Bülent Ersoy, 1.71 metre uzunlukta ve 83 kilogram ağırlıktadır.  

04 Haziran 2020 Perşembe 02:25

Yorumlar


Leyla - 2020-10-29 11:54:22

Turkiyenin pop divasi Bulent ersoy sizi cok seviyoruuuuummmm.sizi izliyorum

Bu yorumu beğendiniz mi?
- Beğenmedim (0)
Yorum gönder

Ad Soyad Bülent Ersoy
Meslek Sanatçı
Yaşı 71 (1952-06-09)
Boyu 1.71
Kilosu 81 KG
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Belediye Konservatuvarı
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Malatya
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler