Burak Kut Kimdir?


(2) (1)
Ad Soyad Burak Kut
Meslek Sanatçı
Yaşı 50 (1973-08-27)
Boyu 1,81
Kilosu 65 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi Cansel Yeni
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Burak Kut, 27 Ağustos 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlamıştır.  

İlköğretim eğitimini Çapa Ortaokulunda tamamlamış ve bu süreçte okulun orkestrası ile de müzik çalışmaları yapmaya başlamıştır. Orta öğretimine Şehremini Lisesi ile devam eden Burak Kut, burada müzik dersleri olmadığı için de ikinci senesinde okul değişikliği yapmaya karar vermiş ve İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne kaydolmuştur. Burada hem flüt hem de piyano üzerine eğitim alarak yeteneğini kanıtlamış ve okul korosunun da solistliğini üstlenmiştir. Hem okulu hem de Kabataş Erkek Lisesi adına katılmış olduğu Milliyet Gazetesi tarafından organize edilen müzik yarışmalarında da üç sene art arda birinci olmayı başarmıştır.  

Lise mezuniyetinin ardından birkaç sene geçtikten sonra Hakan Peker’le anlaşan şarkıcı, ilk albümü ‘Benimle Oynama/Çılgınım’ı 1994 yılında müzik piyasasına sürmüş ve bu albümle büyük bir çıkış yakalayarak ‘Türkiye’nin Bebetosu’ lakabıyla anılmaya başlamıştır.  

İki senede 300’e yakın konser veren Burak Kut, ayrıca çok sayıda müzik ödülüne de layık olmayı başarmıştır. İkinci albümünü 1995 yılında ‘Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim’ adıyla yayınlayan şarkıcı, o yıllarda da New York’ta ‘Yaşandı Bitti’ şarkısına çekmiş olduğu video klibiyle büyük bir ses getirmeyi başarmıştır.  

Senfoni orkestraları ile çeşitli zamanlarda çok sayıda konser veren Burak Kut, önemli isimlerle verdiği konserlerle de büyük beğeni almıştır. Bu konserlerden birisi de İzmir Açıkhava Tiyatrosu’nda Mehveş Emeç ile verdiği konserdir.

Yakışıklı pop şarkıcısı ‘Notre Dame’ın Kamburu’ isimli sinema filminin müziğini seslendirmiş hem de seslendirmesini üstlenmiş ve bu başarısıyla da yurt dışında ses getirmiştir.  

Yunanistan’da da aynı projeyi gerçekleştiren Burak Kut, Yunan şarkıcı Sakis Rouvas ile de düet yapmıştır ve Kıbrıs-Yeşil Hatta beraber konser vermişlerdir. Bu konserin ardından Abdi İpekçi Barış Ödülü’ne de layık görülen şarkıcı, bu proje sonrasında CNN World’e de röportaj vermiştir.

Üçüncü albümünü 1997 yılında ‘Küçük Prens’ adıyla yayınlayan şarkıcı, aynı yıl içerisinde ‘David Morales’le beraber ‘Derdim Var’ isimli bir Maxi Single hazırlamıştır.  

1997 yılında Birleşmiş Milletler himayesinde ve Mavi Jeans sponsorluğunda ‘Sakis Rouvas’la konser veren Burak Kut, dördüncü albümünü de 2000 yılında ‘Burak Kut’ ismiyle yayınlamıştır.  

7 yılın ardından 2007 yılında ‘Komple’ albümüyle tekrar müzik dünyasına giriş yapan sanatçı, aynı yıl ‘Aşk Kapıyı Çalınca’ adlı dizide de Emre Zeybek karakterine hayat vermiştir.

2009 yılında Meyra’nın,  Meyra ve 4 Tenör isimli albümlere katkıda bulunan şarkıcı, ‘Karar Bize Ait’ düetiyle de büyük bir yankı uyandırmıştır.  

2011 yılında Cansel Yeni ile dünya evine giren Burak Kut’un bu beraberliğinden de Aden Bucan isminde bir kızı olmuştur.  

2013 yılında ‘Sevginin Her Hali’ ismiyle albüm yayınlayan şarkıcı, 2014 yılında da Bülent Emrah’la ‘Ankara’nın Dikmen’i' adlı dizide Latif Kutlu karakterini canlandırmıştır.  

Şarkıcılığının yanı sıra oyunculuk da yapan Burak Kut, Tozkoparan, Nuri, Altın Kızlar, Hababam Sınıfı Yeniden, O Şimdi Asker gibi pek çok yapımda da yer almıştır.  

Başak burcu özelliklerine sahip olan Burak Kut, 1.81 metre uzunlukta ve 65 kilogram ağırlıktadır.  

Burak Kut’un bazı albümleri:

1995 – Nereden Geldim Nerelere Gideceğim

1997 – Küçük Prens  

2007 – Komple

2009 – İlaç  

2013 – Sevginin Her Hali

30 Aralık 2020 Çarşamba 15:36

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Burak Kut
Meslek Sanatçı
Yaşı 50 (1973-08-27)
Boyu 1,81
Kilosu 65 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi Cansel Yeni
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler