Fatma Şahin Kimdir?


(2) (0)
Ad Soyad Fatma Şahin
Meslek Siyasetçi
Yaşı 57 (1966-06-20)
Boyu -
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi İzzet Şahin
Sevgilisi -
Doğum Yeri Gaziantep

Biyografi

Fatma Şahin, 20 Haziran 1966 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Fakültesi’nde tamamlamıştır.  

Okulundan ‘Kimya Mühendisi’ olarak mezun olan Şahin, çalışma hayatına özel bir şirkette ‘İşletme Mühendisi’ olarak başlamıştır. Ayrıca 18 yıl bu görevin yanı sıra ‘İşletme Müdürlüğü’ de yapmış ve sonrasında siyasete atılmaya karar vermiştir.  

‘Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyeliği’ni 2001 yılında üstlenen mühendis, 2002 yılında gerçekleşen seçimlerde de ‘Gaziantep Milletvekilliği’ne seçilmiştir. 22, 23 ve 24. Dönem ‘Gaziantep Milletvekili’ görevini üstlenen Şahin, 2007 yılında da ‘AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na getirilmiştir.  

Siyasi kariyeri sürecinde 2011 yılında ‘Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanlığı’ da yapmış olan başarılı siyasetçi, 2013 yılında ise bu görevinden ayrılmış ve ‘Gaziantep Başkan’ adaylığında yer almıştır.  

Türkiye’nin ilk kadın ‘Büyükşehir Belediye Başkan’ları arasında yer alan Şahin, Ticaret ve Enerji Komisyonu ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nun yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Töre-Namus Cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda da görev almıştır.  

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde de %50’den fazla bir oy oranı alarak ‘Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’ olan başarılı siyasetçi, Gaziantep’in ilk kadın milletvekili olarak da kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Türkiye Belediyeler Başkanlığı görevinde yer almaktadır.  

Belediye Başkanlığı görevini hala sürdürmekte olan Fatma Şahin, İzzet Şahin ile olan evliliğinden 2 de çocuk sahibi olmuştur.  

10 Aralık 2020 Perşembe 09:25

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Fatma Şahin
Meslek Siyasetçi
Yaşı 57 (1966-06-20)
Boyu -
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi İzzet Şahin
Sevgilisi -
Doğum Yeri Gaziantep
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler