Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir?


(1) (1)
Ad Soyad Zehra Zümrüt Selçuk
Meslek Siyasetçi
Yaşı 45 (1979-01-01)
Boyu -
Burcu Oğlak
Göz Rengi Mavi
Eğitim Doktora
Eşi Ali Aydın Selçuk
Sevgilisi -
Doğum Yeri Ordu

Biyografi

Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 1979 yılında Atilla ve Şadiye çiftinin çocukları olarak Ordu’da dünyaya gelmiştir. Babası Atilla Koç, eski Türkiye Kütür ve Turizm Bakanı’dır.

Selçuk, orta öğretim eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimi için Bilkent Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nü tam burslu olarak kazanmış ve okulundan başarıyla mezun olmuştur. Eğitimine devam etme kararı aldıktan sonra ise, Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde Ekonomi alanında doktorasını yapmaya başlamıştır.  

İşletme doktorasına Teksas Üniversitesi’nde devam eden Selçuk, aynı okulda muhasebe ve enformasyon yönetimi alanında da yüksek lisans yapmıştır. 

Teksas Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra 2003 ve 2007 yılları arasında araştırma asistanı olarak görev almış, 2007 yılında da İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı görevini üstlenmiştir. Beraberinde ‘SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü’ de yapan Zehra Zümrüt Selçuk, çok sayıda İngilizce ve Türkçe yayına da sahiptir.  

Ayrıca üstün başarısı ile hem yerli hem de yabancı üniversitelerden de çok sayıda burs, sertifika ve derece almayı başarmıştır.  

9 Temmuz 2018 tarihinde ‘Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ görevine getirilen Selçuk, Ruhsar Pekcan ile beraber kurulmuş olan 66. Hükümette bulunan iki kadın bakandan da birisi olmuştur.  

Oğlak burcu özelliklerine sahip olan Zehra Zümrüt Selçuk, 2008 yılında Ali Aydın Selçuk ile dünya evine girmiştir.  

03 Aralık 2020 Perşembe 19:05

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Zehra Zümrüt Selçuk
Meslek Siyasetçi
Yaşı 45 (1979-01-01)
Boyu -
Burcu Oğlak
Göz Rengi Mavi
Eğitim Doktora
Eşi Ali Aydın Selçuk
Sevgilisi -
Doğum Yeri Ordu
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler