İbrahim Kalın Kimdir?


(2) (0)
Ad Soyad İbrahim Kalın
Meslek Siyasetçi
Yaşı 52 (1971-09-15)
Boyu -
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Neriman Kalın
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

İbrahim Kalın, 15 Eylül 1971 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Erzurum kökenlidir.  Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde tamamladıktan sonra, eğitimine devam ederek yüksek lisans yapmaya karar vermiştir. 

Yüksek lisans yapmak için yurt dışını tercih eden Kalın, Malezya’ya gitmiştir. Doktora çalışmalarına 1996 yılında başlamış ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki George Washington Üniversitesi’ne girmeyi başarmıştır.  

İslam Düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri ile ilgili derslerini yurt dışında College of the Holy Cross, Georgetown’da, yurt içinde de Bilkent Üniversitesi’nde vermiştir.  

İslam düşüncesi, İslam Felsefesi ve Felsefe alanında çok sayıda akademik çalışmaya imza atan Kalın, ‘Mulla Sadra'nın Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist Bir Epistemolojinin İmkanı’ konusuna ise doktorası sırasında çalışmıştır.  

“İslamda Varlık Düşüncesi” ve “Bir Mürşidin Mektupları” adlı eserleri Türkçeye çevirmesinin yanı sıra, ünlü tarihçi Halil İnalcık’ın da “İstanbul: Bir İslam Şehri” adlı makalesini tercüme etmiştir.  

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) kurucu başkanlığını görevini 2005 ve 2009 yılları arasında yapmış olan tarihçi, 2011 yılında da Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği’ne atanmıştır.  

2008 yılında yayımlanmış olan İslam ve Batı isimli kitabı ile ‘Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü’ne layık görülen yazar, yabancı ansiklopedik eserlere yönelik de katkı sağlamıştır.  

İbrahim Kalın’ın çalışmalarından olan “Akıl ve Erdem” 2014 yılında, “Varlık ve İdrak” 2015 yılında, “Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş” ise 2016 yılında yayımlanmıştır.  

Sonrasında siyasete tamamen atılan Kalın, 2009 yılında Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından, ‘Dış Politikadan Sorumlu Başbakan Başdanışmanlığı’ görevine alınmıştır. Siyasi başarı üzerine dikkatleri de çekmeyi başaran siyasetçi, 2010 yılının Ocak ayında ise Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün ilk Koordinatörü olarak kayıtlara geçmiştir.  

Sonrasında siyasi kariyerine 2012 yılında ‘Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’ görevi ile devam eden İbrahim Kalın, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından ‘Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı’ görevine atanmıştır.  

11 Aralık 2014 tarihinde siyasi başarısı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’ görevine getirilmiştir. 

Halk müziği ve sanatla da yakından ilgili olan siyaset insanı ayrıca ‘Seni Mene Vermez İse’ ve ‘Elif Bacı’ isimli eserlerin bestekarı olmuştur.  

Başak burcu özelliklerine sahip olan İbrahim Kalın, 1992 yılında Neriman Kalın ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten 2 çocuk sahibi olmuştur.  

01 Aralık 2020 Salı 18:35

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad İbrahim Kalın
Meslek Siyasetçi
Yaşı 52 (1971-09-15)
Boyu -
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Neriman Kalın
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler