Timur Selçuk Kimdir?


(1) (0)
Ad Soyad Timur Selçuk
Meslek Sanatçı
Yaşı 78 (1945-07-02)
Boyu -
Burcu Yengeç
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Handan Selçuk
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul

Biyografi

Timur Selçuk, 2 Temmuz 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Türk Sanat Müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk, annesi tiyatro sanatçısı Şehime Erton’dur.  

Henüz 5 yaşında piyano çalmaya başlayan Timur Selçuk, ilk konserini ise 7 yaşında vermiştir.  

Orta öğretim eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, yüksek öğretim eğitimine İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümü ile devam etmiştir.  

Attila İlhan, Nazım Hikmet, Orhan Veli’nin şiirlerinden bestelenmiş olan şarkıları seslendiren Timur Selçuk, 1976 yılında İstanbul Oda Orkestrası’nı kurmuştur. Çağdaş Müzik Merkezi’nin de kuruculuğunu üstlenen sanatçı, kendi öğrencilerini de burada yetiştirmiştir.

10 yıl boyunca Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çalışan Selçuk, ayrıca Bilgesu Erenus’un ‘Nereye Payidar’ isimli oyununa özel olarak da çeşitli besteler yapmıştır.  

Uğur Mumcu’nun ‘Sakıncalı Piyadesi’nin müziklerini yapan usta sanatçı, ayrıca Ferhat ile Şirin, Tak-Tik, 804 İşçi, Şeyh Bedrettin Destanı, Rumuz Goncagül, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Galilei-Galileo gibi oyunların müziklerini de yapmıştır.  

Cahide, Sarıpınar 1914, Hakkari’de Bir Mevsim, Üç İstanbul gibi sinema filmlerine fon müziği de yapan piyanist, Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını almıştır.  

Timur Selçuk, 6 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

06 Kasım 2020 Cuma 17:30

Yorumlar


Herhangi bir yorum bulunamadı.
Yorum gönder

Ad Soyad Timur Selçuk
Meslek Sanatçı
Yaşı 78 (1945-07-02)
Boyu -
Burcu Yengeç
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Handan Selçuk
Sevgilisi -
Doğum Yeri İstanbul
Şehir seç
Burç seç

İlgili Kişiler